Táto stránka sa spustila 9. marca 2023. Je v poradí štvrtá, ktorá mi slúži na zdieľanie rôznych homiletických materiálov. Jej vznik vyvolal veľa spomienok, ktoré mi pripomenuli veľa skoro už zabudnutých momentov. Pokúsil som sa ich najprv zachytiť v krátkych poznámkach, ale potom som sa rozhodol, že ten pohľad späť by mal byť súčasťou aj tejto stránky.
Prvý stavebný kameň tejto stránky bol položený kdesi na začiatku môjho kňazského pôsobenia, keď som si začal pomaly vytvárať kartotéku z mojich príprav na homílie a príhovory. Boli v nej aj rôzne výstrižky, poznámky, odvolávky na strany v knihách, ktoré ma zaujali. Po niekoľkých rokoch to bolo cez desať hrubých fasciklov. Aj keď bolo stále ťažšie sa v tejto kartotéke orientovať, predsa mi dobre poslúžila.
S príchodom Internetu sa však otvorili nové možnosti. Sníval som o presunutí tejto mojej kartotéky na web, aby mohli poslúžiť aj iným. Na to však ešte nebol správny čas. Prvým krokom bolo zasielanie denné zasielanie „myšlienok“ e-mailom. Nepamätám si už rok, kedy som s tým začal ani na koľko adries som tieto denné zamyslenia posielal. Viem lem, že záujem rástol a s tým aj prosba o zaslanie predchádzajúcich zamyslení. Vtedy som začal veľmi vážne uvažovať o ich zavesení na web. Môj brat, o. Štefan Keruľ-Kmec, ma vtedy zasvätil do vytvárania jednoduchých web stránkach a našiel aj hostiteľský server. Takto vznikla stránka najprv pod názvom Homiletické pomôcky, ale po krátkom čase som ju premenoval na Pramene. Jednoduchá, ale spĺňala svoj účel.
S rastúcim množstvom materiálov však spravovanie tejto stránky sa stávalo časovo náročné. Navyše nedovoľovala mi uskutočniť nové nápady. Začal som hľadať nové riešenie. Natrafil som na stránku belgického kňaza o. Daniela Meynena (http://homily-service.net/), ktorý na nej ponúkal priestor pre kňazov, ktorí by chceli publikovať svoje materiály. Oslovil som ho a vyše jedného roka na jeho stránke bola sekcia pre homílie v slovenskom jazyku. Nastavenia stránky však boli limitujúce pre moje zámery. Nakoniec som sa mu poďakoval za pomoc a zriadil som si vlastnú doménu homily-service.sk. Názov som vybral z vďačnosti za ochotu o. Daniela. Keď sa o tom dozvedel, tak ho to veľmi potešilo.
Niekedy v októbri 2003 sa spustila stránka Pramene hlavne vďaka priateľovi Tomášovi Nedbalovi, ktorý nielenže vystaval stránku podľa mojich predstáv, ale obohatil ju mnohými funkciami, na ktoré som ani nepomyslel. Som mu za to veľmi vďačný, pretože stránka prežila dvadsať rokov bez nejakých veľkých zásahov.
V priebehu rokov sa na stránke menili podľa potreby len niektoré rubriky. Koncom roka 2006 stránka mala už niekoľko miliónov vzhliadnutí. Presnú štatistiku si už nepamätám, pretože spoločnosť, ktorá mi zabezpečovali štatistické sledovanie návštevnosti v tom čase neočakávane ukončila poskytovanie tejto služby. Dúfam len, že vzrastajúci trend návštevnosti sa zachoval.
S pridávaním nových materiálov na stránku som prestal po mojom príchode do USA v roku 2007. Farnosť sv. Mikuláša v Barbertone, v štáte Ohio, v ktorej doposiaľ pôsobím, prechádzala v tom čase neľahkým obdobím a to si vyžiadalo veľké nasadenie. Aj keď som na stránku z času na čas niečo pridal, začal som sa jej nanovo venovať až koncom roka 2016. Bolo to spôsobené aj tým, že som medzitým spustil YouTube kanál Pramene a rovnako tak vznikla stránka Pramene na Facebooku. Mal som predstavu, že tieto nové projekty oslovia azda väčšie množstvo ľudí.
Nové materiály na stránke už odrážali zmenu, ktorou som počas tých rokov prešiel. Všimol som si, že veriaci veľmi pozitívne reagujú na homílie a príhovory, v ktorých som vysvetľoval učenie svätých otcov alebo skôr púštnych otcov prvých desiatich storočí. Začiatok pravidelných formačných stretnutí vo farnosti to iba potvrdil. Príspevky na stránke Pramene tak vlastne boli predovšetkým mojimi prípravami na tieto stretnutia.
Keďže som vnímal, že predstavovanie učenia svätých otcov prinieslo veľké ovocie v duchovnom živote mojej farnosti, rozhodol som sa zdieľať použité materiály aj prostredníctvom podcastu Pramene, ktorý som spustil koncom júna 2019. Záujem o tieto materiály v tlačenej forme dal vzniknúť projektu Filokalia v roku 2020 a o rok neskôr sa začali online formačné stretnutia Filokalia Live. Záznamy stretnutí sú publikované na podcaste Pramene.
Dvadsať rokov pre webovú stránku bez zmeny je dlhý čas. Dozrel čas na zmenu. Tá prišla v podobe tejto stránky. Je mi trochu ľúto za tou starou, pretože som jej venoval veľmi veľa času. Veď v jej databázach je spolu cez pätnásť tisíc položiek. Presun na novú stránku však pomôže s vytriedením materiálov, ktoré už stratili svoju aktuálnosť alebo užitočnosť.
Dúfam, že aj táto štvrtá verzia stránky prinesie podobný úžitok ako tie predchádzajúce.